Starostlivosť o rybu
Ako im založiť domov
Ľudia sa často stretávajú s mylným názorom, že pre začiatočníkov je najvhodnejšie malé akvárium okolo 20 litrov. Takéto akvárium je však zložitejšie na údržbu a na zabezpečenie správnych parametrov vody. Navyše do malého akvária nemôžeš dať hocijaký počet a druh akváriových rýb a iných vodných živočíchov. Najlepšie spravíš, ak si zadovážiš akvárium s minimálnym objemom 50 litrov. Čím väčšie akvárium si zvolíš, tým budeš mať pre akváriové ryby stabilnejšie podmienky.

Čistenie akvária
Pre väčšinu druhov nie je nutné upravovať kohútikovú alebo studňovú vodu, predtým ako ju dáš do akvária. Pri citlivejších druhoch rýb je nutné chlórovanú vodu nechať odstáť, aby z nej chlór vyprchol. Pravidelná výmena 1/3 vody by sa mala robiť raz za týždeň, pri 6 a viac mesiacov zabehnutom akváriu, môže byť aj menej často. Väčšie akvárium nevyžaduje tak častú výmenu vody, pretože je stabilnejšie ako menšie. Záleží to však od viacerých faktorov. Pri výmenách by nová voda mala mať podobnú teplotu ako voda v akváriu.
Filtrácia
Základom pre dosiahnutie a udržanie vhodnej kvality vody je filtrácia. Filter odstráni odpadové látky a iné nečistoty mechanicky alebo aj chemicky. Závisí od tebou zvoleného filtra a filtračného média. Je nutné, aby bol filter pravidelné kontrolovaný a aby bol zabezpečený jeho správny chod. Výber filtra sa prispôsobuje veľkosti akvária, tak aby bola zabezpečená dostatočná cirkulácia vody.


Kŕmenie rýb
Ako úplný začiatočník si s kŕmením nerob veľké starosti. Zvyčajne postačuje používať jedno univerzálne vločkové alebo granulované krmivo, prípadne špeciálne krmivo pre ryby žijúce na dne, ktoré býva vo forme tabliet. Krmivo má priamy vplyv na kondíciu rýb, takže netreba vyberať najlacnejšie. Každý druh akváriových má však špecifické požiadavky na stravovanie a podľa toho je dobré im typ krmiva prispôsobiť.
Ryby je hlavne potrebné kŕmiť v pravidelnom režime v menšej dávke tak, aby krmivo skonzumovali za krátky čas. Odporúča sa 2x denne. Pozor hlavne na prekrmovanie. Ak na dne zostávajú dlhodobo zvyšky nespotrebovaného krmiva, môžu naštartovať hnilobné procesy a znečistiť vodu. Pri údržbe by sa preto malo dno pravidelne čistiť/odkaľovať od nečistôt a odpadu.
